Czcionka Krój Pisma

Czcionka, czy krój pisma?

Czcionka (ang. font) często mylona jest z krojem pisma (ang. type). Najczęściej jak mówimy o czcionce to chodzi nam tak na prawdę o ten krój. Dowiedzmy się najpierw czym tak na prawdę jest czcionka, a czym krój pisma.

Czcionka jest to obraz pojedynczego znaku pisma (litery, cyfry, znaku specjalengo. itd.). Wynalazcą czcionek drukarskich był Johannes Gutenberg. Każda metalowa czcionka przedstawiała inną literę (znak pisma). W celu wydrukowania pojedynczego wyrazu, bądź zdania trzeba było połaczyć wiele takich czcionek.

Obecnie w naszym scyfryzowanym świecie czcionki mają trochę inny charakter. Są one po prostu cyfrowym reprezentantem pojedynczego znaku pisma.

dawne czcionki gutenberg a obecne cyfrowe czcionki

Skoro już wiemy czym jest czcionka, możemy przejść do kroju pisma. Krój pisma to kompletny zestaw znaków pisma o jednolitym charakterze graficznym, czyli to co na co dzień nazywamy czcionką. Może znane Wam są takie kroje pisma jak Arial oraz Times New Roman (tak, krój, a nie czcionka…).

arial times new roman czcionka kroj pisma font kurs css

Większość osób używa określenia czcionka mając na myśli krój pisma. Dlatego też w dalszej części kursu używać będziemy nadal czcionki mając na myśli krój pisma. Głównie w celu łatwego i szybkiego porozumiewania. No cóż trudno teraz odwrócić trend, skoro większość naszych współpracowników i klientów tak mówi.

A zatem czcionka niech pozostanie, ale przynajmniej jak ktoś Nas będzie chciał poprawiać to będziemy wiedzieli o co chodzi. Przejdźmy więc do rodzajów czcionek.

Jeśli masz czas i ochotę sprawdź mój nowy projekt Zdalny Ninja. Jest to serwis poświęcony Pracy Zdalnej. Zachęcam Cię już teraz do wpisania się na listę osób, które jako pierwsze dowiedzą się, że projekt wystartował.