Domena Subdomena

Domena

Domenę można określić jako nazwę własną danej strony, która przekierowuje nas na właściwy katalog na danym serwerze. Domena jest jedynie nazwą, a gdzie ona nas poprowadzi to już zależy wyłącznie od tego jak sami to ustawimy.

Jeśli mówimy o domenach, to zazwyczaj mamy na myśli domenę główną. Postać domeny głównej naszego kursu wygląda następująco.

Subdomena

Napisałem, że jest to domena główna, bo domena może mieć również subdomeny (poddomeny). Dodawane są one poprzez kropkę przed nazwą domeny głównej. Jeśli chcielibyśmy na how2html.pl założyć bloga można by go dodać na subdomenie.

Tworzenie subdomen nie jest konieczne, pozwala nam to jedynie rozgraniczyć rodzaje naszych stron w ramach jednej domeny.

www

Popularny skrót www pochodzi od ang. World Wide Web, czyli ogólnoświatowa sieć. Częstą praktyką było dodawanie skrótu www po nazwie protokołu http, czyli http://www. Obecnie już odchodzi się od tej praktyki, gdyż nie jest to konieczne. Do czego było to stosowane? Dawniej praktykowane było nazywanie usług, które dany serwer (host) oferował. Subdomena www informowała nas o tym, że możemy przeglądać stronę internetową. Tak www to jest również subdomena.

Jeśli subdomena nie zostanie przez nas utworzona, a w pasku adresu wpiszemy nazwę tej (nieutworzonej) subdomeny, zostanie nam wyświetlona treść domeny głównej. Wpiszcię w pasku adresu adres subdomeny i zobaczcie co się stanie.

blog.how2html.pl

Wyświetlona została nam treść domeny głównej, gdyż ta subdomena nie istnieje. Pomimo tego, że wyświetla nam się to samo, Google traktuje te dwie strony nie jako jedną stronę, tylko jako dwie różne.

Problem ten w zasadzie występuje tylko z subdomeną www, bo ludzie czasem podają adres do swojej strony z www, bądź bez www.

Może się zdarzyć, że google zaindeksuje stronę zarówno z adresem subdomeny, czly z www oraz bez www i pojawia się problem zdublowanej treści.

Przekierowania

Żeby uniknąć zamieszania stosuje się tzw. przekierowania. Sami musimy określić, czy chcemy stosować adres z www, bądź bez i wtedy odpowiednio przekierować stronę. Przekierowanie spowoduje, że nie tylko przeniesiemy się na przekierowywaną stronę, ale również zostanie zmieniony adres w pasku adresu. Możemy sprawdzić to na powyższym przykładzie.

.htaccess

Przekierowań dokonuje się w pliku znajdującym się na serwerze, tzw. .htaccess, nie będziemy na razie zaprzątać sobie tym głowy, nie mniej jednak trzeba było o tym wspomnieć.