Nowa Linia HTML

Nowa linia HTML

Pewnie zastanawiacie się jak spowodować, że tekst zostanie rozpoczęty od nowej linii. Zobaczmy czy popularny enter zadziała, jeśli umieścimy go w kodzie.

<p>Spróbujmy rozpocząć to zdanie od 
   nowej linii.</p>
Spróbujmy rozpocząć to zdanie od nowej linii.

Hmmm… nic się nie stało. Tekst nadal jest w jednej linii. Dlaczego tak się dzieje? Przeglądarka interpretując kod html pomija znaki takie jak enter, tabulator i więcej niż jedna spacja są to tzw. białe znaki (ang. white space).

<p>Wszystkie     multi    spacje    zostaną pominięte podczas wyświetlania, łącznie z 
przeniesieniem do nowej linii oraz znakami tabulacji</p>
Wszystkie multi spacje zostaną pominięte podczas wyświetlania, łącznie z przeniesieniem do nowej linii oraz znakami tabulacji

<br>

Jak w takim razie przenieść tekst do następnej linii? W tym celu musimy użyć elementu <br> (ang. line break – przełamanie linii). Element <br> nie posiada znacznika zamykającego, jest to tzw. znacznik samozamykający się.

<p>To wyrażenie będzie w <br>nowej linii.</p>
To wyrażenie będzie w
nowej linii.

Element <br> nie powinien być używany do zaznaczania odstępów pomiędzy paragrafami. Do tego przeznaczony jest element <p>. Więc jak mamy go używać? Według oficjalnej specyfikacji W3C element ten przyda się nam, gdy będziemy pisać wiersz i będziemy chcieli rozpocząć kolejny wers od nowej linii. Ciekawe jak często to się dzieje…

<p>Na kurs ten przybyłem,<br>
Całkiem wtedy jeszcze zielony byłem,<br>
Ale przeczytałem,<br>
i się Html'owym ekspertem stałem.</p>
Na kurs ten przybyłem,
Całkiem wtedy jeszcze zielony byłem,
Ale przeczytałem,
i się Html’owym ekspertem stałem.

Wybaczcie te rymy, ale nie miałem innego pomysłu.

Adres

<address>

Bardziej praktycznym zastosowaniem tego elementu będzie użycie go do podania adresu. Adres możemy zawrzeć w specjalnie do tego przeznaczonym elemencie <address>. Element ten w zasadzie nic specjalnego nie robi. Używany jest po prostu do zebrania adresu w jeden element.

<address>
 Alicja<br>
 00-700<br>
 Po drugiej stronie lustra 12
</address>
Alicja
00-700
Po drugiej stronie lustra 12
Jeśli masz czas i ochotę sprawdź mój nowy projekt Zdalny Ninja. Jest to serwis poświęcony Pracy Zdalnej. Zachęcam Cię już teraz do wpisania się na listę osób, które jako pierwsze dowiedzą się, że projekt wystartował.