Section HTML5

<section>

Wszystkie sekcje, które poznaliśmy do tej pory mają określone specjalne przeznaczenie. Element, który pozwala tworzyć sekcje ogólnego przeznaczenia to po prostu <section> (ang. sekcja). Według oficjalnej specyfikacji element ten reprezentuje ogólną sekcją dokumentu, bądź aplikacji. Używany jest do grupowania podobnie tematycznej treści. Każda sekcja powinna być zazwyczaj zaopatrzona w nagłówek (<h1> – <h6>).

<section>
 Ogólna sekcja
</section>
<section>
 <h3>Filmy detektywistyczne</h3>
 <ul>
  <li>Sherlock Holmes (2009)</li>
  <li>Seven (1995)</li>
  <li>Clue (1985)</li>
 </ul>
</section>

Przykładami sekcji mogą być akapity, jeśli mamy do czynienia z obszernym artykułem. Strona główna może być podzielona za pomocą sekcji na wstęp, aktualności, informację kontaktowe itd. Zakładki na stronie mogą być również zawarte w elemencie <section>.

Zastosowanie elementu <section> jest dość szerokie, można powiedzieć, że użyjemy go wszędzie tam, gdzie możemy wyodrębnić treść w sensowny sposób. Element ten nie jest ogólnym kontenerem, dlatego kiedy taki jest potrzebny zazwyczaj będziemy stosować element <div>.

Wiem, że jest to dość mgliste wytłumaczenie, ale niestety takie jest oficjalne wytłumaczenie organizacji W3C i zanim sami nie zaczniemy stosować tych elementów w codziennym kodowaniu, nie zawsze będziemy wiedzieli, czy użyć elementu <section> czy <div>.

Za pomocą elementu <section> możemy również tworzyć podsekcje, zagnieżdżając je w sobie. Moglibyśmy np. stworzyć główną sekcję ze zbiorem postów, a jako podsekcję dodalibyśmy nagłówek i krótki opis danego postu.

<section>
 <section>
  <h2>Dlaczego łabędzie połykają kamień, gdy odchodzą?</h2>
  <p>Łabędzie znane są...</p>
 </section>
 <section>
  <h2>Powrót Kormoranów.</h2>
  <p>Doskonale wyszkoleni wodni rybacy przygotowują się do powrotu.</p>
  </section>
</section>
Jeśli masz czas i ochotę sprawdź mój nowy projekt Zdalny Ninja. Jest to serwis poświęcony Pracy Zdalnej. Zachęcam Cię już teraz do wpisania się na listę osób, które jako pierwsze dowiedzą się, że projekt wystartował.