Backend

Backend

Warstwa niewidoczna dla użytkownika, działająca za kulisami strony internetowej, to tzw. back end. Cóż to takiego jest ten mistyczny back end? Tak pokrótce back end można określić jako warstwa, z której przesyłane są dane (pliki, zdjęcia itp.) do front end’u. A skąd te dane są przesyłane?

Weźmy przykład prostej strony internetowej. Przypuśćmy, że napisaliśmy stronę, a następnie wrzuciliśmy ją na serwer. Pamiętacie pewnie jeszcze, z lekcji poprzednich, że serwer to po prostu komputer, który jest podłączony do internetu i na którym przechowywane są strony internetowe.

Użytkownicy chcący przejrzeć naszą stronę przesyłają zapytanie do serwera za pomocą omawianego już wcześniej protokołu HTTP, na którym się ona znajduje. Serwer odpowiada na to zapytanie, przesyłając nam kompletną stronę internetową, która jest gotowa do przeglądania. Jeśli chcemy przejść na inną stronę, to znowu za pomocą przeglądarki internetowej przesyłamy zapytanie do serwera, a serwer odpowiada w jeden ze sposobów. Poznajmy podstawowe kody odpowiedzi HTTP serwera.