Czcionka Krój Pisma

Czcionka, czy krój pisma?

Czcionka (ang. font) często mylona jest z krojem pisma (ang. type). Najczęściej jak mówimy o czcionce to chodzi nam tak na prawdę o ten krój. Dowiedzmy się najpierw czym tak na prawdę jest czcionka, a czym krój pisma.

Czcionka jest to obraz pojedynczego znaku pisma (litery, cyfry, znaku specjalengo. itd.). Wynalazcą czcionek drukarskich był Johannes Gutenberg. Każda metalowa czcionka przedstawiała inną literę (znak pisma). W celu wydrukowania pojedynczego wyrazu, bądź zdania trzeba było połaczyć wiele takich czcionek.

Obecnie w naszym scyfryzowanym świecie czcionki mają trochę inny charakter. Są one po prostu cyfrowym reprezentantem pojedynczego znaku pisma.

dawne czcionki gutenberg a obecne cyfrowe czcionki

Skoro już wiemy czym jest czcionka, możemy przejść do kroju pisma. Krój pisma to kompletny zestaw znaków pisma o jednolitym charakterze graficznym, czyli to co na co dzień nazywamy czcionką. Może znane Wam są takie kroje pisma jak Arial oraz Times New Roman (tak, krój, a nie czcionka…).

arial times new roman czcionka kroj pisma font kurs css

Większość osób używa określenia czcionka mając na myśli krój pisma. Dlatego też w dalszej części kursu używać będziemy nadal czcionki mając na myśli krój pisma. Głównie w celu łatwego i szybkiego porozumiewania. No cóż trudno teraz odwrócić trend, skoro większość naszych współpracowników i klientów tak mówi.

A zatem czcionka niech pozostanie, ale przynajmniej jak ktoś Nas będzie chciał poprawiać to będziemy wiedzieli o co chodzi. Przejdźmy więc do rodzajów czcionek.