Edytor HTML

Edytor tekstowy przeznaczony do pisania HTML nazywany jest Edytorem HTML. Jest to podstawowe narzędzie w pracy webdevelopera (osoby zajmującej się m.in. tworzeniem stron). Odpowiedni dobór edytora html znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę z językiem html oraz innymi językami komputerowymi. Do tej pory używaliśmy notatnika. Jest on najprostszym z możliwych edytorów tekstowych, w których możemy pisać strony internetowe, jednak nie jest on wyborem najlepszym.

Poniżej przedstawię wam program, którego sam używam i jestem z niego w pełni zadowolony. Edytorów html, co prawda jest wiele, ja natomiast opiszę tylko jeden, żeby na początku nie zasypywać was niepotrzebnie garścią informacji i koniecznością decydowania się na jeden, bądź drugi edytor html.

Sublime Text 2

Moim ulubionym edytorem html do pisania stron internetowych jest Sublime Text 2. Możemy go pobrać klikając na link Sublime Text 2. Program ten jest mocno rozbudowany i posiada wiele przydatnych i przyśpieszających pracę funkcji oraz cech. Poniżej opiszę kilka najważniejszych z nich.

edytor tekstowy html sublime text 2

Kolorowanie składni – jest to chyba najważniejsza funkcja edytorów html. Jest to niezwykle przydatne, uwierzcie mi, pierwszą swoją stronę pisałem w notatniku, liczyła zaledwie kilkaset linijek, a ja żeby coś odnaleźć wiecznie wytężałem wzrok.

Praca na wielu kartach – możliwość przechodzenia pomiędzy kolejnymi dokumentami (plikami strony internetowe) nie wychodząc z programu, tak jak w przeglądarkach internetowych.

Numerowanie kolejnych linii kodu – każda linia kodu zostanie ponumerowana. Niezwykle przydatna funkcja, szczególnie, gdy nazbiera nam się dużo kodu.

Multi zaznaczanie – funkcja, która pozwala nam pisać w kilku miejscach na raz (też byłem bardzo zdumiony, gdy to odkryłem). Wystarczy przytrzymać ctrl i kliknąć lewym przyciskiem myszy miejsca, w których chcemy coś napisać i zacząć stukać w klawiaturę.

multi select sublime text 2

Szybkie wyszukiwanie – niezwykle sprytna funkcja, po naciśnięciu skrótu klawiszowego ctrl+f na dole wyskakuje nam okienko wyszukiwania. Po wpisaniu poszukiwanej frazy od razu przenosi nas w miejsce w kodzie, gdzie się ona znajduje oraz podświetla poszukiwane wyrażenie. Jeśli naciśniemy klawisz Find All zaznaczy nam wszystkie miejsca w kodzie, w których występuje dana fraza.

Podsumowanie Edytor HTML

Oczywiście jeśli notatnik Wam w zupełności wystarcza ja nie widzę, żadnych przeciwwskazań, żeby nadal go używać. Jeśli natomiast zdecydujecie się używać Sublime Text, bądź innego edytora html przeznaczonego do kodowania to z pewnością nie pożałujecie, bo mają niesamowite możliwości. Do zobaczenia w następnej lekcji.