HTML4, HTML5 czy HTML 5

HTML4, czy HTML5, a może HTML 5…

Szczególnie osobom, które dopiero zaczynają przygodę z html’em łatwo będzie się pogubić w tym całym nomenklaturowym galimatiasie. O co w ogóle chodzi z tymi cyferkami?

Html jest stale rozwijającym się standardem. Za jego rozwój oficjalnie odpowiedzialna jest organizacja W3C (World Wide Web Consortium).  Oficjalnie.., bo od 2004 mamy drugą organizację, która zajmuję się równolegle rozwojem tego standardu mianowicie WHATWG (Web Hypertext Application Technology Working Group). Przyczyną powstania tej organizacji był rozłam i nieporozumienie pewnych panów w konsorcjum W3C. W praktyce jedna i druga przyczynia się do rozwoju standardu Html, a obie organizacje częściowo współpracują ze sobą.

Ostatnim zatwierdzonym standardem Html, była wersja czwarta (HTML4) z 1999 roku. Po drodze pojawiło się kilka pomysłów co zrobić z dalszym rozwojem tego standardu, aż w końcu przyjęto rozwój standardu Html z piątką na końcu. Skąd ta podwójna pisownia HTML5 i HTML 5?

Organizacja WHATWG rozwijając nowy standard odnosiła się do niego jako HTML5. Natomiast W3C głosowało za przyjęciem nazwy HTML 5 ze spacją. Od tej pory powstał rozłam nazw, który nie był dobry dla marketingu tegoż nowego standardu. Jednak w końcu ustalono, że jedna i druga organizacja, a także jego oficjalna nazwa będzie bez spacji i będzie brzmiała HTML5.

Poprawnie – HTML5 (bez spacji).

Nowy standard nie jest jeszcze oficjalnie zatwierdzony, jednakże jego implementacje od dawna można spotkać w nowych wersjach przeglądarek internetowych. W przeglądarkach, z tego względu, że obsługa tego czy innego standardu zależy tylko i wyłącznie od rodzaju przeglądarki, której używamy (np. Chrome) i od jej wersji.

To którego standardu mam się uczyć HTML4 czy HTML5?
Jak najbardziej HTML5, a to dlatego, że nowy standard jest rozwinięciem poprzedniego. Jeśli ktoś zna HTML w wersji czwartej wystarczy tak na prawdę, że uzupełni swoją wiedzę o wprowadzone zmiany i będzie mógł się bezproblemowo przesiąść oficjalnie na nowy standard. Kilka rzeczy zostało usuniętych ze standardu czwartego, aby poprawić czytelność kodu i kilka rzeczy zostało wprowadzonych, aby wspomóc użytkowników. W gruncie rzeczy te dwa standardy, aż tak mocno się nie różnią od siebie, jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych.