Wypełniacz Tekstu – Lorem Ipsum

Lorem Ipsum – wypełniacz tekstu

Pewnie zastanawiacie się jak używać nagłówków oraz paragrafów przy większej ilości tekstu. W takim razie podajmy jakiś bardziej życiowy przykład niż nudne opisy mojej strony. Skonstruujmy prosty artykuł do gazety, takiej bardziej  poczytnej może.

Zacznijmy od tytułu, który zostanie oznaczony… Czym? Czyżbyście mieli na myśli <h1>? Prawidłowo. Dodajmy jakiś bardziej chwytliwy nagłówek, to sprzedaż nam może wzrośnie i Naczelny się ucieszy.

<h1>Mail'ey Sairuś w Ciąży...</h1>

Tytuł już mamy, to teraz tekst. Tekst w zasadzie moglibyśmy wymyślić jakiś na poczekaniu, na ale z drugiej strony to na razie przymiarka, w końcu to nagłówki i zdjęcia się sprzedają, a nie treść. Skorzystajmy w takim razie z wypełniacza tekstu. Ale zaraz.., z czego?

Zanim strona zostanie wypełniona tekstem mija czasem bardzo dużo czasu (nawet nie zdajecie sobie sprawy), a projekt ma być gotowy na już.  Żeby zobaczyć jak strona/projekt wygląda z tekstem, a przy braku tekstu właściwego, korzystamy z gotowych tekstów. Teksty te zazwyczaj nie mają żadnego związku (a czasem nawet żadnego sensu), z tym co projektujemy . Gotowe losowe teksty zwane są wypełniaczami tekstu (ang. dummy text).

Za wypełniacz tekstu może posłużyć nam tak na prawdę cokolwiek, oby tekst był wystarczająco długi na nasze potrzeby. Mogą to być nasze wypracowania  ze szkoły, teksty, które sami kiedyś pisaliśmy na różne potrzeby, dosłownie wszystko. Mogą to być również teksty innych osób, tylko pamiętajmy, że zazwyczaj potrzebujemy ich zgody, żeby je wykorzystać, tak żeby nie łamać praw autorskich.

lorem ipsum
Jednak tekstem zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym przez projektantów jest łaciński tekst tzw. lorem ipsum.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lorem ipsum to początek dłuższego łacińskiego tekstu. Początkowo sądzono, że nie ma on żadnego znaczenia, że jest to losowy zlepek łacińskich słów. Dopiero profesor łaciny Richard McClintock zidentyfikował tekst jako wycinek rozprawy Cycerona z 45 r. p.n.e. pt. „De finibus bonorum et malorum” (łac. „O granicy dobra i zła„).

Lorem ipsum jest najbardziej popularnym  na świecie wypełniaczem tekstowym, używa się go m.in. w poligrafii oraz przy projektowaniu stron internetowych. Tylko skąd go wziąć? Najłatwiejszym sposobem jest przeszukania Google’a, gdyż stron oferujących generatory tego losowego tekstu jest masa.

Jest jednak prostszy sposób. Możemy tego dokonać w Sublime Text. Wystarczy, że napiszemy słowo lorem, i klikniemy klawisz Tab, a tekst lorem zaleje nam ekran. Ważne jest, żeby kursor myszy pozostał na końcu tego wyrażenia (inaczej nie zadziała). Możemy dodatkowo regulować ilość tekstu, który chcemy uzyskać. Na końcu wyrażenia lorem wystarczy dodać ilość słów jaka jest nam potrzebna. Ten znak na końcu w przykładzie poniżej dodany został, żeby zobrazować kursor myszy.

lorem|
lorem200|
lorem1000|