Nowa Linia HTML

Nowa linia HTML

Pewnie zastanawiacie się jak spowodować, że tekst zostanie rozpoczęty od nowej linii. Zobaczmy czy popularny enter zadziała, jeśli umieścimy go w kodzie.

<p>Spróbujmy rozpocząć to zdanie od 
   nowej linii.</p>
Spróbujmy rozpocząć to zdanie od nowej linii.

Hmmm… nic się nie stało. Tekst nadal jest w jednej linii. Dlaczego tak się dzieje? Przeglądarka interpretując kod html pomija znaki takie jak enter, tabulator i więcej niż jedna spacja są to tzw. białe znaki (ang. white space).

<p>Wszystkie     multi    spacje    zostaną pominięte podczas wyświetlania, łącznie z 
przeniesieniem do nowej linii oraz znakami tabulacji</p>
Wszystkie multi spacje zostaną pominięte podczas wyświetlania, łącznie z przeniesieniem do nowej linii oraz znakami tabulacji

<br>

Jak w takim razie przenieść tekst do następnej linii? W tym celu musimy użyć elementu <br> (ang. line break – przełamanie linii). Element <br> nie posiada znacznika zamykającego, jest to tzw. znacznik samozamykający się.

<p>To wyrażenie będzie w <br>nowej linii.</p>
To wyrażenie będzie w
nowej linii.

Element <br> nie powinien być używany do zaznaczania odstępów pomiędzy paragrafami. Do tego przeznaczony jest element <p>. Więc jak mamy go używać? Według oficjalnej specyfikacji W3C element ten przyda się nam, gdy będziemy pisać wiersz i będziemy chcieli rozpocząć kolejny wers od nowej linii. Ciekawe jak często to się dzieje…

<p>Na kurs ten przybyłem,<br>
Całkiem wtedy jeszcze zielony byłem,<br>
Ale przeczytałem,<br>
i się Html'owym ekspertem stałem.</p>
Na kurs ten przybyłem,
Całkiem wtedy jeszcze zielony byłem,
Ale przeczytałem,
i się Html’owym ekspertem stałem.

Wybaczcie te rymy, ale nie miałem innego pomysłu.

Adres

<address>

Bardziej praktycznym zastosowaniem tego elementu będzie użycie go do podania adresu. Adres możemy zawrzeć w specjalnie do tego przeznaczonym elemencie <address>. Element ten w zasadzie nic specjalnego nie robi. Używany jest po prostu do zebrania adresu w jeden element.

<address>
 Alicja<br>
 00-700<br>
 Po drugiej stronie lustra 12
</address>
Alicja
00-700
Po drugiej stronie lustra 12