Obraz GIF

Obraz GIF

Kolejnym często stosowanym formatem plików graficznych w internecie jest GIF (ang. Graphics Interchange Format). Pliki zapisane w formacie GIF również mogą być kompresowane bezstratnie. Format ten jest zbliżony do formatu PNG. Format GIF pomimo tego, że został opracowany wcześniej został wyparty przez konkurencyjny format PNG, ze względu na ciążące formacie GIF patenty. Obecnie patenty te już wygasły.

Zasada działania kompresji obrazów zapisanych w formacie GIF jest zbliżona do kompresji w formacie PNG, również ograniczana jest liczba kolorów. Formaty te w zasadzie mogą być używane zamiennie z jedną istotną różnicą na korzyść formatu GIF, a mianowicie możliwość animacji.

Animowany GIF
Za pomocą formatu GIF możemy tworzyć animacje. Już zapewne nie raz spotkaliście się z tym rodzajem animacji w internecie, szczególnie na portalach ze „śmiesznymi” obrazkami.

animowany gif kurs html

Autor Steffen Lyhne

Animacje w formacie GIF tworzone są poklatkowo, tzn. łączy się ze sobą kilka, kilkanaście, bądź statycznych obrazów, które następują po sobie. Następnie nadaję się im określony czas występowania np. 500ms (milisekund) i animacja jest gotowa. Animowane GIF’y możemy tworzyć w programach graficznych. Istnieje również wiele serwisów internetowych, które pomogą nam stworzyć taką animację.

W początkach internetu animowane GIF’y znajdowały się niemalże na każdej stronie internetowej mając za zadanie nadać jej atrakcyjności i sprawić wrażenie interaktywności. Niestety zazwyczaj miało to efekt przeciwny od zamierzonego. Działo się tak, dlatego, że zazwyczaj te animacje były słabej jakości jak i również nie miały żadnego związku z treścią strony.

Na szczęście czasy królowania animowanych GIF’ów już minęły. Jeśli chcecie zamieścić na swojej stronie animowany GIF, a nie prowadzicie strony z tzw. śmiesznymi obrazkami, dokonujcie tego z rozwagą bo ta moda już dawno i mam nadzieje bezpowrotnie minęła. Starajcie się dołączać profesjonalnie wykonane, estetyczne i związane z treścią strony animacje, wtedy na pewno takie rozwiązanie będzie mile widziane przez waszych odbiorców.

Jak już poznaliśmy rodzaje zdjęć i teorię związaną z dodawaniem zdjęć na stronę możemy przejść do wstawiania obrazów na stronę. A więc do zobaczenia w następnej lekcji.