Obraz Jpg, Kompresja

Obraz JPG

JPG jest chyba najbardziej popularnym formatem pliku graficznego. Zapewne każdy z Was już miał z nim styczność, bo zapewne każdy przynajmniej raz wykonał zdjęcie aparatem cyfrowym tudzież aparatem telefonicznym, czyli tzw. komórką. Właśnie zdjęciom format ten zawdzięcza tak dużą popularność. Większość robionych obecnie zdjęć zapisywana jest w tym formacie. Skoro jest taki popularny to dowiedzmy się trochę więcej o nim.

Trzyliterowy skrót JPG jest skróconą formą czteroliterowego skrótu JPEG (ang. Joint Photographic Experts Group – połączona grupa ekspertów fotograficznych). Skrót ten pochodzi od grupy osób, która zajmowała się rozwojem tego standardu plików. Ze względu na praktykę używania rozszerzeń trzyliterowych dłuższy skrót JPEG zazwyczaj zapisujemy jako JPG.

Kompresja JPG

Format ten został opracowany na potrzeby zmniejszenia rozmiaru (kompresji) zdjęć fotograficznych. Jest to format tzw. stratnej kompresji, tzn. zmniejszenia rozmiaru kosztem jakości zdjęcia.

Pokrótce kompresja ta polega na zmniejszeniu liczby kolorów na zdjęciu w podobnych obszarach i zastąpieniem ich jednym bądź kilkoma odcieniami tego samego koloru. Tak na prawdę nie musimy do końca wiedzieć jak działa ta kompresja, warto jednak znać jej efekty.

Kompresji możemy dokonać w programach graficznych i możemy sami regulować jej stopień. Im większy stopień kompresji tym mniejszy rozmiar pliku, ale i niższa jakość. Właśnie głównie rozchodzi się o tą jakość. Zbyt duży stopień kompresji powoduje pojawienie się skutków ubocznych, czyli tzw.

Artefakty są to grupy pikseli, które niejako zaśmiecają nam obraz, a których wcześniej tam nie było. Są to dodatkowe piksele wprowadzone przez algorytm kompresji.

artefakty jpg kompresja stratna kurs html

Powyższy obraz ukazuje dwa pliki zapisane w formacie JPG. Po lewej stronie mamy plik zapisany bez kompresji, a po prawej stronie plik skompresowany. W skompresowanym pliku gołym okiem widać artefakty, które zaśmiecają nam obraz.

Kompresja zastosowana na powyższej grafice znacznie pogorszyła jej jakość, a głównym przesłaniem kompresji jest zmniejszenie rozmiaru pliku, przy minimalnej stracie jakości danego pliku. Więc jak zmniejszyć rozmiar powyższej grafiki nie tracąc na jakości?

Powyższa grafika używa jedynie dwóch kolorów: czarnego i żółtego. Do zapisu grafik, które nie używają zbyt dużej ilości kolorów używamy innych formatów plików (np. PNG, GIF). Format JPG natomiast najlepiej nadaje się do plików graficznych wykorzystujących setki kolorów, czyli głównie zdjęć. Stratna kompresja wykonana na zdjęciu, jest zazwyczaj niezauważalna.

kompresja stratna jpg kurs html

Powyżej znajduje się to samo zdjęcie w dwóch połówkach, po lewej stronie mamy połowę zdjęcia, która nie uległa kompresji. Natomiast po prawej mamy zdjęcie, które zostało skompresowane. Różnica między nimi na pierwszy rzut oka jest niezauważalna. Tak, oczywiście straty jakości są, tyle że po szybkim przeskanowaniu zdjęcia nie znajdziemy różnicy.