Placeholder HTML

Input Placeholder

placeholder

Oznaczenia pola <input> możemy dokonać również w samym elemencie wykorzystując do tego jego atrybut placeholder (ang. wypełniacz miejsca, tekst zastępczy, tekst pomocniczy). Wartość atrybutu placeholder wypełniamy wybranym przez nas tekstem. Tekst ten pojawi się w środku elementu <input>, i zniknie jak zaczniemy wpisywać swoje dane.

<input type="text" placeholder="Imię i Nazwisko">

Musimy jednak wiedzieć, że starsze przeglądarki nie wyświetlą atrybutu placeholder, gdyż ten atrybut został wprowadzony w nowej specyfikacji Html5 i nie obsługują go. Bezpieczniej będzie używać elementu <label>.

W zasadzie w specyfikacji Html5 jasno jest napisane, że elementów tych nie powinniśmy używać zamiennie, oznaczając poszczególne pola <input>. Element <label> powinien być używany do opisywania poszczególnych pól formularza, natomiast atrybut placeholder ma stanowić jedynie wskazówki wypełniania tych pól. W praktyce natomiast może być różnie i nie zawsze będziemy chcieli dodawać element label, czasem użycie samego atrybutu placeholder będzie po prostu wygodniejsze.