Powody stosowania kompresji
Hmmm.., a teraz pytanie. Po co w ogóle mamy kompresować pliki? Co nam to daje? Dobre pytanie. Już spieszę z odpowiedzią. Zdjęcia kompresujemy, żeby zmniejszyć ich rozmiar. Dla porównania można podać powyższy przykład, zdjęcie po lewej stronie, w całej okazałości zajmuje około 400KB (ang. Kilo Byte – kilobajt), natomiast to samo zdjęcie skompresowane już tylko około 100KB.
Kompresja, a szybkość ładowania strony
Hmm.., a dlaczego tak ważne jest zmniejszanie ich rozmiaru? Załóżmy, że strona posiadała by tych zdjęć sztuk 10. Dla uproszczenia podamy, że zdjęcia są jednakowego rozmiaru, 400KB jedno. Bez kompresji rozmiar zdjęć wyniósłby 4MB, a po kompresji już tylko 1MB. Czas na załadowanie tej strony byłby 4-krotnie dłuższy bez zastosowania kompresji zdjęć.
W świecie szybkich łącz internetowych możemy powiedzieć, że przecież 4MB to nie jest w cale tak dużo i szybko nam się ta strona załaduje. Otóż nie. Szybkość ładowania tej strony, czyli 4MB, przy łączu 8Mb/s (Megabit na sekundę) to całe 4s, a to bardzo dużo jeśli mówimy o czasie ładowania się stron internetowych. Dodatkowo musicie pamiętać, że nie każdy użytkownik internetu ma dostęp do szybkich łącz internetowych i wtedy czas ten ulegnie zwiększeniu.
Prowadzono nawet badania odnośnie czasu ładowania strony, a jej atrakcyjności. Okazało się, że strony, których czas ładowania jest znacznie krótszy są dużo bardziej atrakcyjne dla użytkowników i są oni bardziej chętni podjąć interakcję ze stroną. Jeśli jest to sklep to ma większą sprzedaż, natomiast, jeśli jest to blog to ma więcej czytelników, itd.
Kompresja dla Google
Kompresji dokonujemy również, dlatego że prosi nas o to wujek Google. Im strona szybciej się ładuje i przestrzega wszelkich zasad kompresji, tym również i wyższa pozycja w wyszukiwarce internetowej.
Kompresja dla urządzeń mobilnych
Nie bez powodu Google ocenia, czy strona szybko się ładuje. Urządzenia mobilne, takie jak tablety i komórki, tudzież nowa nazwa MądreTelefony (SmartPhone), nie zawsze mają dostęp szybkiego łącza, tzw. Wi-Fi, czy też 4G, a ostatecznie 3G. Często zdarza się, że przesył danych jest niewielki i na załadowanie strony, która zajmuje 4MB i więcej możemy czekać nawet kilka ładnych minut. Dlatego, żeby zadowolić i Google’a i użytkowników staramy się, żeby nasza cała strona zajmowała max pomiędzy 1MB a 2MB, a już najlepiej jakby to było tak połowę tych wartości. Kompresja zdjęć nie jest jedynym sposobem optymalizacji czasu ładowania naszej strony, ale jest na pewno jednym z kluczowych elementów.