Section HTML5

<section>

Wszystkie sekcje, które poznaliśmy do tej pory mają określone specjalne przeznaczenie. Element, który pozwala tworzyć sekcje ogólnego przeznaczenia to po prostu <section> (ang. sekcja). Według oficjalnej specyfikacji element ten reprezentuje ogólną sekcją dokumentu, bądź aplikacji. Używany jest do grupowania podobnie tematycznej treści. Każda sekcja powinna być zazwyczaj zaopatrzona w nagłówek (<h1> – <h6>).

<section>
  Ogólna sekcja
</section>
<section>
  <h3>Filmy detektywistyczne</h3>
  <ul>
    <li>Sherlock Holmes (2009)</li>
    <li>Seven (1995)</li>
    <li>Clue (1985)</li>
  </ul>
</section>

Przykładami sekcji mogą być akapity, jeśli mamy do czynienia z obszernym artykułem. Strona główna może być podzielona za pomocą sekcji na wstęp, aktualności, informację kontaktowe itd. Zakładki na stronie mogą być również zawarte w elemencie <section>.

Zastosowanie elementu <section> jest dość szerokie, można powiedzieć, że użyjemy go wszędzie tam, gdzie możemy wyodrębnić treść w sensowny sposób. Element ten nie jest ogólnym kontenerem, dlatego kiedy taki jest potrzebny zazwyczaj będziemy stosować element <div>.

Wiem, że jest to dość mgliste wytłumaczenie, ale niestety takie jest oficjalne wytłumaczenie organizacji W3C i zanim sami nie zaczniemy stosować tych elementów w codziennym kodowaniu, nie zawsze będziemy wiedzieli, czy użyć elementu <section> czy <div>.

Za pomocą elementu <section> możemy również tworzyć podsekcje, zagnieżdżając je w sobie. Moglibyśmy np. stworzyć główną sekcję ze zbiorem postów, a jako podsekcję dodalibyśmy nagłówek i krótki opis danego postu.

<section>
  <section>
    <h2>Dlaczego łabędzie połykają kamień, gdy odchodzą?</h2>
    <p>Łabędzie znane są...</p>
  </section>
  <section>
    <h2>Powrót Kormoranów.</h2>
    <p>Doskonale wyszkoleni wodni rybacy przygotowują się do powrotu.</p>
   </section>
</section>