Title HTML – tytuł strony

Title HTML – Tytuł strony

<title>

Element <title> jest to tytuł poszczególnej strony internetowej.

<title>...</title>

Nie jest on jednak wyświetlany w treści strony, dlatego też zamieścimy go w sekcji <head>.  Jeśli nie znajduje się w treści strony to, w którym miejscu możemy go znaleźć? Najczęściej można go zobaczyć w dwóch miejscach:

  • wyniki wyszukiwania np. Google
  • nazwa karty w przeglądrace
<head>
  <title>Kurs HTML 5 - How2html</title>
</head>

Element <title> w wynikach wyszukiwania.

title tutyl strony kurs html

Element <title> w przeglądarce intenetowej.

title tutyl strony kurs html przegladarka karta chrome

Tytuł strony, a SEO

Element <title> jest bardzo ważnym elementem html. Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, analizują słowa, które zawarte są w tytule. Na tej podstawie określają na jakie zapytanie powinna zostać wyświetlona strona w wynikach wyszukiwania.

Właściwe określenie tytułu strony to część działań SEO (Search Engine Optimization). SEO to optymalizacja strony www pod kątem wyszukiwarek internetowych (najczęściej Google). Określenie SEO w Polsce zamiennie używane jest z pozycjonowaniem, czyli prościej, działaniami mającymi na celu osiągnięcie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

W tytule słowa dobierane są tak, aby jak najlepiej określić o czym dana strona jest, i tym samym osiągnąć dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Na pozycję w Google, bo tak najczęściej określa się wynik pozycjonowania, wpływ ma wiele czynników, jednak tytuł jest jednym z bardziej istotnych.

Jak odpowiednio dobrać tytuł strony?

Tytuł strony powienień w jasny i porty sposób określić, o czym dana strona jest. Wyobraźmy sobie, że prowadzimy internetowy sklep z deskami windsurfingowymi i musimy uzupełnić tytuł strony określonej deski np. F2 Eliminator. Na początku tytułu możemy zatem umieścić nazwę produktu.

<title>F2 Eliminator</title>

Sama nazwa produktu to jeszcze za mało, wypadałoby dodać jeszcze co to jest za produkt, czyli w tym przypadku: deska windsurfingowa.

<title>F2 Eliminator | Deska Windsurfingowa</title>

Pojawiła się pionowa kreska, ale co ona oznacza? W tytule do oddzielenia kolejnych jego części używa się tzw. separatorów (polska nazwa, niezbyt szczególna – oddzielacze).

Separatory tytułu strony

Separatory w tytule używane są w celu łatwiejszego wyłapania słów i wyrażeń, które nas szczególnie interesują, podczas przeglądania (skanowania) wyników wyszukiwania. Dopuszczone przez przeglądarkę rodzaje separatorów tytułu to:

- – — · • * | ~ « » < >

Najczęściej stosowanymi separatorami są myślnik - (ang. dash) oraz pionowa kreska | (ang. pike), uzyskuje się ją poprzez naciśnięcie kombinacji klawiszy shift oraz \ .

Powróćmy do naszego tytułu. Mamy już nazwę firmową, oraz ogólną produktu, możemy dodać jeszcze nazwę naszego sklepu, np. SunSurfShop.pl.

<title>F2 Eliminator | Deska Windsurfingowa 2014 - SunSurfShop.pl</title>
title tytul strony dlugosc tytulu kurs html

Możemy stosować różne separatory, główną zasadą, jaką powinniśmy się kierować, to:

  • ułatwienie wyłapania słów kluczowych
  • wyróżnienie naszej strony spośród wielu innych

Jaką długość może mieć tytuł strony?

Maksymalna zalecana długość tytułu strony to 65 znaków wraz ze spacjami. Ograniczenie to jest podyktowane limitowanym miejscem w wynikach wyszukiwań.Zbyt długie tytuły nie zostaną wyświetlone w całości, tylko zakończone wielokropkiem.

Do tytułu dodamy informację, o wyprzedaży naszego modelu deski windsurfingowej i zobaczmy co się stanie z wyświetlanym tytułem.

<title>F2 Eliminator | Deska Windsurfingowa 2014 | Wyprzedaż 50% ceny - SunSurfShop.pl</title>
title tytul strony nie miesci sie w wyszukiwarce kurs html

Tytuł, jak widzimy, nie został wyświetlony w całości. Ograniczenie do 65 znaków to tzw. dobre praktyki, a jaką decyzję podejmiemy zależeć będzie już od nas samych.

Badania prowadzone przez specjalistów od SEO podają, że jesteśmy mniej podatni na klikanie linków, których tytuły nie mieszczą się w wynikach wyszukiwań.

A zatem sugerując się badaniami oraz dobrymi praktykami skracamy tytuł do zalecanych 65 znaków i zobaczmy jak prezentuje się z elementami, które już zostały omówione w tym rozdziale.

<!DOCTYPE html>
<html lang="pl-PL">
<head>
   <meta charset="UTF-8">
   <title>F2 Eliminator - SunSurfShop.pl</title>