Wewnętrzne linki HTML – Sekcje

Linki HTML do sekcji

Pewnie już nieraz spotkaliście się z takim linkiem, który nie prowadził was na inną stronę, tylko przenosił was do innej sekcji tej samej strony. Są to, jak już wcześniej wspomnieliśmy, linki wewnętrzne, które pomagają w nawigacji po stronie. Ten rodzaj linku szczególnie pomocny jest, gdy strona jest dość obszerna i posiada dużo różnych informacji. Konstrukcja takiego linku jest dość prosta. Wymaga jedynie podania nazwy id danego elementu poprzedzonej krzyżykiem, czy też hash tagiem, w każdym razie takim znakiem #.

<a href="#first">Pierwszy paragraf</a>

Więcej o samym id , czyli takim jakby unikalnym identyfikatorze, danego elementu html, powiemy przy okazji lekcji Klasy i Id. Teraz tylko wspomnimy, że do każdego elementu możemy dodać atrybut id, o dowolnej wartości. Zupełnie dowolnie nadałem id paragrafowi, który np. na naszej stronie będzie wyświetlany jako pierwszy, czyli first.

<p id="first">Tekst paragrafu</p>

Linki wewnętrzne mają zazwyczaj sens, gdy strona jest na tyle obszerna, że możemy ją przewinąć w dół. W przeciwnym razie ten link nie przeniesie nas nigdzie, bo nie będzie miał jak. Odległość pomiędzy samym linkiem, a miejscem docelowym też jest istotna. Żeby to dobrze zrozumieć trzeba przećwiczyć samemu. Spróbujcie dodać link na górze, a potem sporo tekstu, tak aby można przewijać stronę i dopiero potem dodajcie paragraf z określonym id i zobaczcie co się stanie.