Wybór czcionki CSS

Wybór czcionki

Wcześniej wspominaliśmy o tym, że aby czcionka została prawidłowo wyświetlona na naszym ekranie, musi być ona najpierw zainstalowana na naszym systemie operacyjnym. Można oczywiście samemu pobierać i instalować czcionki, ale większość użytkowników tego nie robi. To skąd mamy wiedzieć, czy dana czcionka zostanie prawidłowo wyświetlona na urządzeniu naszego odbiorcy, skoro na każdym systemie operacyjnym mamy inny zestaw dostępnych czcionek? Tu właśnie pojawia się problem zgodności pomiędzy systemami operacyjnymi.

Możemy to w zasadzie obejść na dwa sposoby. Możemy użyć czcionek, które są dostępne na większości urządzeń (ang. Web Safe Fonts), bądź możemy dodać konkretną czcionkę na naszą stronę internetową, tak aby każdy użytkownik bez konieczności instalowania, mógł z niej korzystać na naszej stronie. Zapoznajmy się z tzw. bezpiecznymi czcionkami oraz sposobami dodawania czcionek na stronę.

Web Safe Fonts

Czcionki, które występują na większości urządzeń są bezpiecznymi czcionkami do używania w sieci (ang. Web Safe fonts). Czcionek tych możemy używać nie martwiąc się o to, że nie zostaną one prawidłowo wyświetlone na różnych urządzeniach.

font-family: Arial;
font-family: 'Century Gothic';
font-family: 'Courier New';
font-family: 'Copperplate Gothic Light';
font-family: Georgia;
font-family: Impact;
font-family: 'Lucida Console';
font-family: 'Lucida Sans Unicode';
font-family: 'Palatino Linotype';
font-family: Tahoma;
font-family: 'Times New Roman';
font-family: 'Trebuchet MS';
font-family: Verdana;
Arial
Century Gothic
Courier New
Copperplate Gothic Light
Georgia
Impact
Lucida Console
Lucida Sans Unicode
Palatino Linotype
Tahoma
Times New Roman
Trebuchet MS
Verdana