Serwer Hosting

Serwer

Serwer, czy inaczej host (ang. gospodarz), jest to po prostu komputer, który przechowuje dane naszej strony i ma stałe dobre połączenie do Internetu. Mówimy, że wysyłamy stronę na serwer, tzn. umieszczamy wszystkie pliki naszej strony na serwerze, aby były dostępne przez całą dobę (serwery pracują nieustannie). Jakbyśmy mocno chcieli to z własnego komputera również możemy uczynić serwer, ale w zasadzie nie ma takiej potrzeby, gdyż istnieją firmy hostingowe.

Hosting

Usługa hostingu, to inaczej usługa polegająca na użyczeniu serwera, bądź jego części (nie zawsze będzie nam potrzebny cały serwer) dla pojedynczego klienta. W ramach tej usługi dostajemy dostęp do serwera i przypisany do niego adres IP (Internet Protocol).

IP

Hmm.., a w jaki sposób ja, jako zwykły użytkownik mogę korzystać z zasobów zapisanych na czyimś serwerze? Po pierwsze osoba zarządzająca danym serwerem musi udostępnić publicznie dany zasób, powiedzmy, że będzie to strona internetowa. Następnie musi podać ścieżkę dostępową do tego zasobu. Ścieżka dostępowa do serwera to jest jego adres IP.

Czyli wystarczy, że wpiszę adres IP do paska adresu i dostanę się na stronę internetową? Niezupełnie. Sam adres IP zazwyczaj nic nam nie da, gdyż mało który zarządca serwera udostępnia nam wszystkie zasoby na swoim serwerze. Udostępniane są zazwyczaj pojedyncze katalogi na danym serwerze. A w tym katalogu zazwyczaj znajduje się cała strona internetowa, z której już możemy dowolnie korzystać.

Chcielibyśmy np. odwiedzić stronę znajdująca się na serwerze o adresie IP równym 12.123.321.12 znajdującą się w katalogu strona. W pasek adresu powinniśmy wtedy wpisać.

12.123.321.12/strona

Jeśli byłby to prawdziwy adres to została by wyświetlona strona internetowa. Hmm.., ale jak to? Strona nie powinna mieć jakiejś nazwy, np. chociażby strona.pl? Te takie nazwy, które wpisujemy zazwyczaj w przeglądarkę typu youtube.com, facebook.com itd. to są tzw. domeny.