Link rel Stylesheet, Icon – HTML

Link rel HTML

<link>

Element <link> używany jest w celu importu zewnętrznych zewnętrznych plików na stronę internetową. Najczęście stosuje się go w celu:

  • importu zewnętrznego pliku CSS
  • dołączenia Favicona
<!-- Plik CSS -->
<link rel="stylesheet" href="...">

<!-- Favicon -->
<link rel="icon" href="..." type="image/x-icon">

Element <link> może mylić się nam ze znanymi nam już linkami, jednak są to dwie zupełnie różne rzeczy. Pamiętajmy, że linki służące do nawigacji po stronie to element <a>.

Link rel stylesheet – pliki CSS

<link rel="stylesheet">

Pliki, które najczęściej będziemy importować z zewnętrznych źródeł to pliki CSS. Odwołanie do pliku znajdującego się na naszym serwerze możemy zapisać następująco.

<link rel="stylesheet" href="css/main.css">

Atrybut rel (skrót od relation, czyli powiązanie) wskazuje w jaki sposób plik zewnętrzny wiąże się ze stroną. W tym przypadku wartość atrybutu rel to stylesheet, czyli plik ze stylami.

Favicon

<link rel="icon">

Kolejnym popularnym zastosowaniem elementu link, jest dodanie do strony małej ikonki służącej lepszej identyfikacji strony. Wyświetlana jest na karcie strony przed tytułem strony.

favicon kurs html

Jest to tzw. favicon (ang. favorites icon – ikona ulubionych). Rozmiary favicona są niezwykle małe i wynoszą jedynie 16px na 16px. Jednak jest to rewelacyjna forma odróżniania swojej strony od innych.

<link rel="icon" href="img/favicon.png" type="image/x-icon">

Najczęściej zapisywana jest właśnie jako favicon w celu rozróżnienia od innych ikon, ale nie jest to konieczne. Jeśli nie dodamy favicona do naszej strony, zostanie wyświetlona domyślna zaślepka, która zazwyczaj przyjmuje formę pustej karty.

favicon pusta karta kurs html